Přeskočit na obsah Klávesové zkratky na tomto webu

Problémy s procesem AutoUpdater.exe (Acrobat Reader)

Pokud používáte aplikace od Adobe, můžete se setkat s problémem, kdy proces AutoUpdater.exe vytěžuje procesor na 100 % a nejde ani ukončit. Pravděpodobně vám také Speed Launcher dost možná zbytečně plýtvá operační pamětí.

Již před časem jsem po instalaci aplikace Acrobat Reader na notebooku (Windows XP) setkal s velmi nepříjemným problémem: Po spuštění aplikace se objeví proces AutoUpdater.exe, který „zatuhne", plně zatěžuje procesor a nelze ho ukončit ani ve Správci úloh. Předpokládal jsem, že se jedná o bug, který bude v další verzi opraven. Při instalaci aktuální verze Acrobat Readeru se však nepříjemná chyba opakovala, což mě přinutilo k sepsání tohoto článku, ať zas příště nemusím znovu hledat řešení. :-)

Vyhnout se problému je velmi jednoduché: Stačí smazat nebo raději přejmenovat soubor Updater.api v adresáři plug_ins. Na svém počítači mám nainstalovaný Acrobat Reader v C:\Program Files\Adobe\Reader 8.0\, takže jsem přejmenoval soubor

C:\Program Files\Adobe\Reader 8.0\Reader\plug_ins\Updater.api

na Updater.api-bad. Soubor můžete i smazat, ale já raději volím přejmenování- pokud by se vyskytly nějaké komplikace, snadno tak můžu vše vrátit do původního stavu.

Jako malý bonus jsem zjistil, že mi Adobe bez jakéhokoli dotazu nainstaloval Adobe Reader Speed Launcher (Reader_sl.exe), který se automaticky spouští při startu Windows. Tato aplikace běží na pozadí a načítá do paměti některé kompomenty, takže se pak Acrobat Reader spouští rychleji. Ovšem za cenu pár MB neustále obsazené paměti. Pokud máte málo operační paměti (RAM), nebo prostě jen jako já nemáte rádi takové „zlepšováky", doporučuji Speed Launcher vypnout:

Podle oficiálních stránek se ho zbavíte tím, že smažete zástupce ze složky „Po spuštění" (Start – Programy – Po spuštění).

Já jsem zde však nic neměl a zrušil jsem načítání přímo v registrech. Tato metoda je však vhodná pouze pro pokročilé uživatele, neopatrným zásahem si můžete poškodit systém!

Start – Spustit, napište regedit, stiskněte OK. Zde pomocí Ctr + F stačí vyhledat Reader_sl.exe. Ve stromové struktuře se dostanete do HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Run. Pravým myšítkem na položku „Adobe Reader Speed Launcher" a odstranit. Případně vhodnější je zvolit „změnit" a do hodnoty doplnit nějaký nesmyslný znak, aby nebyla platná cesta k souboru. Já jsem si dal třeba

#"C:\Program Files\Adobe\Reader 8.0\Reader\Reader_sl.exe"

Komentáře

  1. Zbyněk:

    Díky moc za info. Měl jsem stejný problém.